![Proiect școala Iazu](https://alivefoundation.ro/wp-content/uploads/2020/09/iazu5-scaled-thegem-portfolio-1x-sidebar.jpg)
În Iazu, un sat din comuna Cojasca, trăiesc peste 3.000 de locuitori, cu toții de etnie romă.
![Proiect ustensile medicale secția de neonatologie Marie Curie](https://alivefoundation.ro/wp-content/uploads/2020/09/proiect-ustensile-medicale-thegem-portfolio-1x-sidebar.jpg)
Ne-am dori să trăim într-o lume în care niciun copil să nu aibă nevoie de îngrijire medicală, însă până atunci, suntem alături de ei și de echipa minunată de medici de la secția de terapie intensivă neonatală Marie Curie.
![Școala de vară cu scLIPICI](https://alivefoundation.ro/wp-content/uploads/2020/09/noi-orizonturi-3.jpg)
În România, numai o treime dintre copiii defavorizați termină școala generală. Deși toți copiii au dreptul la educație, indiferent de mediul în care s-au născut.
![Educație – Happy Day](https://alivefoundation.ro/wp-content/uploads/2020/06/educatie-happy-day-1.jpg)
Împreună cu cei de la Play Youth vom organiza „Happy Day” pentru copiii din Centrul de plasament „Sf. Iosif”.
![Meditează un tânăr vulnerabil](https://alivefoundation.ro/wp-content/uploads/2020/06/mediteaza-un-tanar-1-thegem-portfolio-1x-sidebar.jpg)
Asociația The Social Incubator a inițiat un proiect pentru susținerea tinerilor vulnerabili din punct de vedere educațional, prin meditații de grup și 1 la 1.
![Susținerea taberelor de vară organizate de HOSPICE Casa Speranței](https://alivefoundation.ro/wp-content/uploads/2016/03/item2-thegem-portfolio-1x-sidebar.jpg)
Pentru că orice copil merită să râdă și să se bucure de copilărie, HOSPICE pregătește în fiecare an 5 tabere pentru copiii-pacienți și pentru copiii-aparținători
![Educația continuă acasă](https://alivefoundation.ro/wp-content/uploads/2020/06/educatia-continua-acasa-1-thegem-portfolio-1x-sidebar.jpg)
Copiii merită să continue să trăiască într-o lume plină de culoare și fericire, indiferent de problemele cu care se confruntă societatea.